Už jste si vyzkoušeli alternativní způsoby léčení 1.-3.část
Už jste vyzkoušeli alternativní metody léčení bolestí v zádech? – 1. část
V domácích lékárnách máme veliké zásoby léků na nejrůznější potíže, často již několik let propadlé. Ale co kdyby byly zapotřebí, že? Zapomínáme však na to, že většina potíží, zvláště pohybového ústrojí jde zklidnit i bez chemie. Bolesti v zádech mohou mít nejrůznější příčiny, ale také alternativní metody léčení jsou velmi bohaté. Mají ale jeden společný rys: mají probudit sebeuzdravující síly organismu. Chtějí podpořit vaše tělo a také samozřejmě bránit do budoucnosti recidivám potíží. Asi 40% pacientů při svých potížích nějaký způsob alternativní medicíny využili, často s úspěchem. Pravdou zůstává. Že musíte ale s léčbou souhlasit a chtít ji využít. Pokud by vás někdo k léčení akupunkturou nebo homeopatiky nutil a vám to připadalo směšné a nesmyslné, efekt se asi nedostaví. U mnoha metod neznáme v současné době způsob jejich účinku , ale pokud nám neublíží, není důvod je zcela odmítat. U většiny těchto metod v jejich prospěch mluví i zkušenosti několika staletí ale i tisíciletí používání.
Víra v to, že mně metoda pomáhá, se oficiálně nazývá placebový efekt, a není to nic hanlivého. I vědecké metody, které mají i prokázaný efekt léčení, s tímto efektem počítají. Tělo není stroj a neznáme všechny mechanismy, jak funguje. V autě vyměníte součástku a je opraveno. U člověka ,i v jasných případech postižení, často oficiální metody vědecké medicíny nefungují. A neumíme to vysvětlit. Nemůžeme se potom divit, že pacienti hledají způsoby, jak si pomoci. Ani u oficiální medicíny, ani u alternativních metod neznáme přesně, který způsob léčení vám může pomoci. Musíme zkoušet. A bohužel u alternativních metod musíme i platit, často velké částky. Určitě buďte na pozoru před metodami a léčiteli, kteří tvrdí něco zaručeného a všeuzdravujícího. Záruky vám nedá oficiální medicína, ale ani léčitel. Vy se musíte rozhodnout a věřte svému tělu a své intuici. Nic zázračného neexistuje. Pokud někdo tvrdí, že umí vyléčit všechno, utíkejte od něho. Buď je to podvodník, v lepším případě duševně nemocný člověk.
Nejčastější alternativní metody u bolestí v zádech jsou masáže a koupele. Od klasické masáže, přes nejrůznější varianty s použitím třezalkového oleje ( Dornova metoda), lávovými kameny, krystaly, baňkami, ale i čokoládou, koupele v bylinných extraktech, ale i v pivě. Mám na tyto různé metody svůj názor, že je jedno, čím masírujete. Jde jen o sílu podnětu. Použití baněk je razantnější než hlazení. Důležité je ale, abychom věděli, kde máme masírovat. A to už každý neví. Jeden můj učitel zásadně tvrdil, že kdo léčí v místě bolesti, není úspěšný. Mysleme vždy na to, že v těle všechno souvisí se vším, jedna porucha vyvolává další a v těle se přenáší. Když vám v autě svítí kontrolka benzinu, nebudeme přece opravovat kontrolku. A stejné je to i s lidským tělem. Ploché nohy mohou způsobovat bolesti hlavy i zubů.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620, navštivte také naše oddělení v Domažlicích, poliklinika u staré nemocnice, 2. poschodí, tel. 374 442 000. Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.
Okénko rehabilitačního lékaře
Už jste vyzkoušeli alternativní metody léčení bolestí v zádech? – 2. Část
Možná jste někde slyšeli o Alexandrově technice, o rolfingu a podobných technikách. Názvy zní zajímavě, ale v podstatě jde o správné držení těla. Trochu nešvarem moderní doby je oprášit něco starého a dát tomu nový název. Dokonce se to může zařadit i do oficiální medicíny. Stará dobrá „kobra“ z jógy se tak stala vlajkovou lodí australské metody dle McKenzieho. A kobra je tu již několik tisíc let. Jinými zaručenými alternativními metodami jsou osteopatie a chiropraxe, tedy náprava postavení kloubů a páteře. V tichosti se z nich stala metoda oficiální medicíny pod názvem myoskeletální medicína. Pracujeme s kostrou a svaly. Všichni. A když vedle sebe v současnosti postavíte chiropraktika, osteopata a vyškoleného myoskeletálního praktika, asi rozdíly nepoznáte. Všichni pracují podobně. Však také tělo je jen jedno.
Potom je tu mnoho metod, které pracují s psychikou, návratem do minulých let i životů ( reiki), kraniosakrální metoda, u které údajně léčitel vnímá pohyb obalů mozku a míšních plen, vnímá blokády a odstraňuje je dotykem rukou. Netroufám si je hodnotit, protože s nimi nepracuji. Svěřte se ale do rukou jen opravdu zkušených léčitelů. Jakmile se pracuje s psychikou, může vás nezkušený člověk opravdu poškodit.
Asi nejrozšířenější alternativní metodou je východní čínská medicína na čele s akupunkturou. V Číně je na stejné úrovni léčení bylinami, cvičení a akupunktura, tedy vpichování jehlami do určitých bodů na těle, jak je popsala tradiční čínská medicína během několika tisíc let. U nás na Západě přišly do módy tyto metody až v minulém století se střídavým úspěchem. Nepodařilo se zatím objektivně prokázat jejich efekt jako u ostatních alternativních metod, přesto výsledky léčení jsou natolik přesvědčivé, že tyto zkušenosti vracejí metody stále do hry. Mezitím se snaží vědci jak na Západě, tak na Východě prokázat, že nejde o mystiku a působení na psychiku pacienta, ale o objektivní účinek na lidské tělo.
Tradiční čínská medicína pracuje s pojmem „proudění energie v těle“. Znáte jistě pojem, že se říká „ je plný energie“ nebo „ je bez energie“. A stará Čína tvrdí, že v těle proudí energie a pokud proudí plynule, nikde se nehromadí a nikdy nechybí, člověk je zdráv. Jakmile se někde zablokuje proud energie, člověk postupně onemocní. Energie proudí v určitých drahách – meridiánech a na nich se nacházejí body (říkejme jim např. regulační ventily). A do nich se podle pravidel, které se během dlouhé doby stanovily, napichují jehly. Jednou z úspěšných diagnóz je právě zmírnění bolestí zad. V Německu byla v nedávné době ukončena velká studie (GERAC) 400 pacientů s bolestmi zad, kterým byly aplikovány akupunkturní jehly. Dalším 400 pacientům byly aplikovány také jehly, ale jen povrchně a do vzdálených míst od „správných „ akupunkturních bodů. Třetí skupina také 400 pacientů byla léčena klasicky léky, elektroléčbou, vodoléčbou a cvičením dle pravidel školní medicíny. Efekt klasické akupunktury byl největší (48% po půl roce prokázalo zlepšení, ale jen 27 % léčených klasickými metodami).
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620, navštivte také naše oddělení v Domažlicích, poliklinika u staré nemocnice, 2. poschodí, tel. 374 442 000. Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.
Okénko rehabilitačního lékaře
Už jste vyzkoušeli alternativní metody léčení bolestí v zádech? – 3. Část
S akupunkturou jsem se seznámil na týdenním kurzu brzy po promoci (je to už 40 let). Zajímala mne, protože záhy jsem v praxi pochopil, že školní medicína většinou jen tlumí příznaky nemoci, udržuje vleklé nemoci v určitém snesitelném réžimu, ale pacient se jich málokdy úplně zbaví. Ale hlavně jsem vnímal, že neumíme dobře pochopit stavy, kdy pacient říká, že „se necítí dobře“ nebo „ jako by na mne něco lezlo“. Všechna vyšetření jsou většinou normální a a člověk se necítí dobře. A najednou během určité doby opravdu onemocní anebo se potíže ztratí. Bylo mně jasné, že spíše nemáme nástroj, jak zjistit poruchu a pokud se potíže samy ztratí, tak zřejmě organismus to zvládá svými samoléčitelskými schopnostmi. Po týdenním kurzu jsme byli odkázáni na zkoušení vpichování jehel nejlépe do rodinných příslušníků, abychom se procvičili. Odnesla to má manželka (tvrdí, že díky akupunktuře i otěhotněla). Přiznám se ale, že jsem zkoušel akupunkturu jen ojediněle. Přece jen jsem pracoval na rehabilitaci, kde se skalpel nepoužívá a vpichování jehel mne trochu odrazovalo. Hrozí krvácení, infekce ( zvláště v dnešní době včetně vážných infekcí jako je HIV, žloutenka apod.). A ne nepodstatnou věcí je i bolestivost vpichu.
Začátkem 90. let minulého století jsem se zúčastnil kurzu v Německu, nazvaného Akupunkt-masáže dle Willyho Penzela. Původním povoláním lodní inženýr se pokoušel pomoci své těžce nemocné manželce zvládnout její jaterní onemocnění. Klasická medicína neměla řešení, a tak začal studovat tradiční čínskou medicínu. V Německu stejně jako u nás ale jehly smějí aplikovat jen lékaři (v současné době se to ale moc nedodržuje). Rozvinul tedy metodu, kdy masíruje kovovou tyčinkou meridiány a stimuluje tlakem tyčinky nebo prstem i jejich body podle starých pravidel. Pokud nevpichujeme jehly, ale působíme tlakem nebo masážně, mluvíme o akupresuře. A zase jeden z největších úspěchů slaví snižování bolestí pohybového ústrojí. Ale nezapomínejme, co už jsem napsal v předešlých odstavcích: metoda dává podnět tělu, impuls. Neumí udělat nový kloub, novou páteř. Ale umí nastartovat, přeladit organismus, aby potíže lépe zpracoval a vyrovnal se s nimi. Podařilo se mně získat licenci pro výuku v naší republice a na Slovensku a mnoho let tak ročně proškolíme desítky léčitelů , masérů i lékařů. Samozřejmě jsou tito léčitelé dostupní i pro čtenáře tohoto časopisu. Po celou dobu práce mne ale trápil fakt, že neumím dobře najít body a změřit „energii“ v drahách. Spojil jsem se s několika šikovnými kamarády a s jejich pomocí jsme vyvinuli originální český přístroj ACUM, který umí vyhledávat body na drahách a umí proměřit jednotlivé meridiány. Údaje se přenášejí do počítače a na grafech je potom přehledně vidět, kde je porucha. Není to diagnóza, je to jen určení energetické poruchy v těle, zjistíme, která dráha je přeplněná a která naplněná málo energií. Když si pacienta pečlivě vyzpovídám, vyšetřím i klasickým postupem, jak jste na to zvyklí z našich ordinací a přidáme k tomu tento „jiný“ pohled na člověka, můžeme často odhalit věci, které se běžně odhalit nedaří. A víme sami, jak mnohdy je to složité, jak pacienti chodí od doktora k doktorovi, jezdí z jedné nemocnice do druhé a nemůžeme se ničeho dopátrat. A to je můj pohled na alternativní metody: Je jen jedno lidské tělo, je jen několik různých pohledů na ně. A musíme využít vše, abychom pacientovi pomohli a neublížili!
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620, navštivte také naše oddělení v Domažlicích, poliklinika u staré nemocnice, 2. poschodí, tel. 374 442 000. Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.