Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Léčení výhřezu meziobratlové ploténky

Bolesti v zádech přecházející  do dolních končetin jsou velmi častým steskem. Více jak 2/3 dospělé populace prodělá během života epizodu bolestí v zádech a 10 % udává přitom bolesti přecházející   do dolních končetin.

Přičinou může být zúžení páteřního kanálu, posun obratlů ( spondylolistéza), zlomeniny obratlů ( často u žen po menopauze při osteoporóze), ale v drtivé většině, asi v 85% je příčinou výhřez meziobratlové ploténky. Tím se rozumí, že se materiál disku – hlavně jeho rosolovité jádro - dostává mimo svůj vyhrazený prostor mezi obratlovými těly a v páteřním kanálu tlačí na obaly míchy anebo na nervy. Kontakt vede kromě mechanického útlaku také  k zánětlivým změnám, které jsou často více zodpovědné za potíže než samotný tlak.

Vyzpovídání pacienta (anamnéza) často může být dostatečná k úvaze o výhřezu disku. Většinou potížím předchází několik epizod bolestí v zádech i během několika let, lokalizovaných do bederní oblasti a hýžďové krajiny. Pokud bolesti vystřelují do nohy, pod kolena nebo až na nohu, je nutné se zeptat, zda postižený nedělal v poslední době práci v ohnuté poloze a hlavně spojenou s rotacemi trupu.

Vážnějším příznakem je nemožnost chůze po špičce nebo po patě, objevuje se také výpadek citlivosti kůže podle postižení daného nervu. Zvednutí natažené nohy (Lasegueův příznak) do pouhých 20-30 st.  je také významným pozitivním příznakem.

 

Nemocní mají ležet v nejméně bolestivé poloze. Nicméně dlouhé ležení není indikováno. Může dokonce čas k úzdravě prodloužit. Klid na lůžku by neměl přesáhnout 2 dny.

Obvyklá terapie v ordinacích ortopedů, neurologů a na rehabilitacích spočívá v podávání léků tišících bolest (analgetika) a léků uvolňujících svaly (myorelaxantia), k tomu se  přidávají obstřiky, klid na lůžku a později  často vodoléčba a elektroléčba. V televizi často vidíme krásné dívky se natírat  krémy jako Ibalgin, Voltaren apod., ale bohužel jejich účinnost není tak ideální jako obrazovka předvádí. Také jejich cena se zvyšuje o uvedenou reklamu.

Především by měla začít omezená fyzická aktivita, nejlépe pod dohledem rehabilitace. Existují jednoduché cviky, které zvládnou i lidé, kteří nikdy necvičili.

Vědecké studie z Univerzity v Heidelbergu z r. 2009 prokázaly, že i u nekomplikovaných výhřezů plotének léčení bez pohybu  celý proces hojení zpomaluje. Např. v Německu se ročně provede asi 50 tis. zbytečných rtg vyšetření páteře ve stavu akutních bolestí zad (rtg nic neřeší, potíže by samy zmizely i bez léčení, v drtivé většině jsou potíže podmíněny sval. potížemi). 70% lidí v Německu má výhřez disku, jen malá část se ozřejmí potížemi, většinou se o nich neví. Většina pacientů se uzdraví při konzervativní léčbě do 6 týdnů. Pokud bolesti přetrvávají, což je asi u 10 % postižených, může se uvažovat o operativním řešení.

  Významná studie SPORT z r.2006 ale neprokázala žádný významný rozdíl mezi chirurgickou a konzervativní léčbou výhřezu bederní ploténky. Možná chirurgická léčba vedla k rychlejší úlevě bolestí, ale po roce sledování byli pacienti na tom stejně. Otázkou potom je, zda má význam  výhřezy operovat?  Určitě s nálezy přijďte a já vám řeknu svůj názor.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,