Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Co se pacienti většinou nedozvědí

   K dnešnímu zamyšlení mne inspirovala šedesátiletá pacientka, která přišla do ordinace s bolestmi kolenou, kyčlí a zad. Tedy s běžnými problémy v tomto věku.  Paní měla provedena všechna možná vyšetření, od rtg, CT i magnetickou rezonanci, opakovaně ležela v nemocnici a na léky měla tašku. Byl jsem zvědavý, co ode mne bude žádat a ona mne překvapila tím, že nerozumí tomu, že její vyšetření se dost liší, vadilo jí, že se prováděly opakovaně, když ji překládali z jedné nemocnice do druhé, a lišily se i názory lékařů, kteří ji ošetřovali. A tak se mne zeptala, jak je to možné a čemu má věřit.

Paní naťukla velmi častý problém, který se současné medicíny týká. Hned na počátku studia se nastávající lékař dozví zásadní věc: 80% správné diagnózy tvoří správně odebraná anamnéza a vyšetření pacienta. Anamnéza je historie pacienta – o jeho rodině a závažných nemocech, které se v rodině objevují (onemocnění srdce a cév, cukrovka, rakovina), o jeho předešlých nemocech a současných potížích. Jak potíže vznikly, jak se projevují, jak dlouho trvají, kde se potíže nacházejí apod. Ale také má anamnéza zaznamenat vše o jeho práci, co dělá, jakým způsobem, a také čím se baví po práci, zda se věnuje nějakému sportu nebo jen sedí doma u televize. Po tomto „výslechu“  má přijít vyšetření pacienta. Určitě pokud ho vidí lékař poprvé, měl by si ho vysvléknout do spodního prádla a prohlédnout „od hlavy k patě“. A určitě dospěje k nějakému závěru. Záleží samozřejmě na jeho znalostech a zkušenostech.  V tomto okamžiku by se mohly přidat vyšetření krve, moče, rtg a další vyšetření, abychom diagnózu podpořili.

Překotný rozvoj techniky ale posunuje i medicínu do svých spárů. Každým dnem se objevují a vylepšují nové vyšetřovací přístroje a přímo vnucují  lékařům, že bez jejich pomoci pacientovi nepomůže. Drtivá většina potíží pacienta přicházejících do ambulancí praktických i odborných lékařů jsou běžné jednoduché nemoci, které se dají odhalit  jen pozorným vyšetřením. Bohužel často ale nastává složité vyšetřování. Často si je ale pacient i vynucuje a lékař v obavě před možnou chybou raději uposlechne a pacientovi vyhoví. Vyšetření  se také musí objednávat, mnohdy i několik týdnů a měsíců dopředu. A to všechno stojí neuvěřitelné množství finančních prostředků.

A výsledek?  Vzhledem k tomu, že často vyšetření jsou zbytečná, tak i výsledky nemohou nic podstatného ukázat. Vyšetření mají své omezené možnosti, „nevidí“ všechno a ještě samozřejmě dochází k chybám. Americká novinářka Lynne McTaggartová kolem sebe dala dohromady 25 odborníků z hlavních oborů medicíny a pravidelně vydává  přehledy o nejčastějších omylech a rozporných výsledcích současné medicíny.  Pokud Vás tato problematika zajímá, půjčte si její knihu „Co vám lékaři neřeknou“. I zkušený internista může chybně interpretovat ekg, k rentgenu se přistupuje automaticky, stejně tak samozřejmostí začíná i přes velké dávky záření být CT vyšetření. A magnetické pole u magnetické rezonance přesahuje mnohotisíckrát magnetické pole naší Země. Mnohdy zbytečná a ještě nepřesná vyšetření následují další vyšetřování a léčení včetně operací.

 Předešlé řádky nejsou určeny k tomu, abyste nedůvěřovali lékařům, ale jde o to, abyste nevyžadovali zbytečná vyšetření a léčení, které nakonec k uzdravování nevede. Vyžadujte spíše pečlivé vyšetření a vyslechnutí vašich potíží.   Medicína je řemeslo a bud se dělá dobře anebo špatně. 

A má závěrečná rada: „Naslouchejte svému tělu. Většinou vám říká, co máte dělat.“ Možná že to zvládnete i bez lékaře.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz