Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Příčiny bolestí v zádech

Příčiny bolestí v zádechExistuje mnoho  nepříznivých faktorů, které se na bolestech zad mohou podílet. Přetížení špatnou pracovní polohou, prochlazení, průvan, artróza, výhřez ploténky, překyselení organismu, obezita, nedostatek pohybu, nemoci  a mnoho dalších. Každá z těchto příčin má  svůj podíl, ale současné studie  zjistily, že až téměř v  90%  lékař neodhalí  přesnou konkrétní příčinu našich bolestí zad.  Pokud se pacient chce zbavit bolestí dlouhodobě, musí  se do léčení zapojit také.  To znamená, že musí pracovat na většině zmíněných faktorů  a pochopit,, že musí své zdraví budovat sám. Jako se buduje dům. Cihličku po cihličce. A nikdy to nevzdávat.


Zaměříme se dnes na svalovou stránku. Náš svalový systém je od narození nastaven většinou dobře. Svaly můžeme zhruba rozdělit na dvě skupiny. Svaly určené k pohybu / na končetinách, břišní, hýžďové/– bohužel během života některé z nich příliš nepoužíváme a svaly mají tendenci k oslabování. Druhá skupina svalů je určena k udržování vzpřímeného stoje / patří sem např. svaly zádové, kápové svaly na krku, ohybače kyčlí/ a tyto svaly při našem způsobu používání mají tendenci ke zkracování a tuhnutí. Mezi oběma skupinami vzniká potom nerovnováha, která právě vyústí často v bolestivé stavy. Pokud například musíme pracovat v trvale strnulé poloze vsedě, vstoje nebo dokonce v předklonu, bez možnosti změnit tyto polohy,  jistě dojde k vyčerpání a přetížení u každého. I u mladého člověka. Takovou situaci nemůžeme často  změnit / kromě výpovědi/. Můžeme však svalům pomoci, aby byly silnější a odolnější proti vyčerpání. To znamená ale tréninkem a ne tabletkami proti bolesti. Nemusí to být vyloženě sportovní činnost, může to být pravidelná vycházka se psem, práce na zahradě, turistika apod. Důležitá je ale pravidelnost, nejméně dvakrát v týdnu v každém ročním období.  Mnoho lidí řekne, že jezdí na kole nebo  chodí plavat. Ale když se zeptám, co dělají na podzim a v zimě, pokrčí jen rameny.
Z hlediska zdatnosti svalů nezapomínejme na jejich důležitou vlastnost: pokud nejsou trénované, okamžitě se jejich síla snižuje. Je prokázané, že týdenní pobyt na lůžku při nemoci může přivodit až 35% úbytek svalové hmoty.  Několik dní na lůžku, bohužel někdy i několik týdnů nebo měsíců způsobí, že se nemůžete potom ani postavit na nohy, svaly ochabnou a musí se znovu vypracovat. A týdenní ležení se bohužel nedá spravit týdenním tréninkem, to je záležitost mnoha týdnů.
Téměř každý den se v ordinaci divím, že se pacienti diví, že je něco  bolí. Opakovaně je nabádám,  aby si probrali svůj denní režim a probírali si, co dělají špatně. Tam bude většinou zakopaný pes.  Je důležité mít větší kontrolu nad svým tělem.  Neexistuje žádné zázračné řešení, žádný zázračný léčitel či lékař a fyzioterapeut, žádný zázračný lék. Můžete  je složitě hledat, cestovat za nimi po celé republice a utratit hodně peněz. Řešení však máte často u svých nohou.
Nakonec určitě přijdete  na to, že zázračné je jen vaše tělo. A tomu musíme čas věnovat. Snažte se pochopit své zdravotní problémy, nepolehejte jen na zdravotnictví, upravte životosprávu, pohybujte se úměrně svému zdraví a žijte aktivně!  
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz