Bolesti u dětí – 2.část (Příčiny bolestí zad a kloubů)
S bolestmi zad se setkáváme již v dětském věku. Příčinu vidíme již u kojenců při neideálním pohybovém vývoji, jehož výsledkem je vadné držení těla. Některé dítě v kojeneckém věku neprojde kvalitně jednotlivými vývojovými stupni (opora, otáčení a hlavně lezení), navíc je rodiče často předčasně posazováno, nemá pak dobře vyvinutou svalovou koordinaci. Nedostatek vhodného pohybu v předškolním a hlavně ve věku školním vede k chabému (zborcenému) držení páteře, následně k útlaku a dráždění nervů a výsledkem jsou bolesti zad, případně i hlavy a dalších oblastí. Chybou bývá i přetížení dítěte nadměrným pohybem při předčasném výkonnostním sportu, zejména s asymetrickou zátěží. K tomu se přidává sedavý způsob života dnešních lidí a celkový životní styl.
Studie kliniky při univerzitě Aertawe Bro Morgannwg ve Velké Británii zaznamenala dvojnásobný nárůst onemocnění páteře mezi dětmi. Dříve děti strádaly podvýživou, nemocemi, zimou a mnohým dalším, ale žádné však na rozdíl od dnešní doby netrpělo bolestmi zad a hlavy, což jsou typické neduhy moderní doby. Dosud se o těchto problémech hovořilo jen v případě dospělých. Nyní se již objevují kolem sedmi let věku dítěte. A jako příčina hlavní se uvádí drastická změna životního stylu spojená s používáním moderní elektroniky a nedostatkem pohybu.
Na konci osmdesátých let jsme prováděli průzkum v mateřských školách domažlického okresu a již tehdy jsme varovali, že děti by neměly tolik času trávit u televize a měly by více času trávit pohybem. A to byly v nedohlednu ještě mobily, videohry a počítače.
Anglická studie analyzovala malý vzorek 200 dětských pacientů ve věku od sedmi do osmnácti let. Z výsledků vyplynulo, že 64 procent dětí od jedenácti do osmnácti let připouští, že je bolí záda, ale v 90 procentech případů se s tím nikomu nesvěřilo. Dokonce kolem 72 procent těch nejmladších, což jsou v tomto případě děti od sedmi do deseti let, připouští, že takovou bolest již zažilo nebo zažívají.
Moderní elektronika by měla být pozitivním přínosem pro dnešní život. Děti by v současné době vůbec nemusely vláčet těžké tašky a batohy. Váha tašky by neměla přesahovat 10% tělesné váhy dítěte. Není bohužel výjimkou, že váha tašky přesahuje 40-60% váhy dítěte. Dítě potom musí jít v předklonu, aby jej taška nezvrátila na záda. Zažil jsem případ, kdy učitelka v první třídě nařídila dětem, že musí přinést do školy ukázat cihlu. Jasné zneužití pravomoci veřejného činitele, z mého pohledu trestný čin!
Pokud je to možné, dopřejte dětem dvoje učebnice, zakupte co nejlehčí tašku s vyztuženými zády a naučte děti nosit ji na zádech, nikoliv na rameni. Vláčení tašky v ruce, nebo na jednom rameni vede k nesymtrickému zatížení a tím křivení páteře. Při nejtěžších deformitách dvoje učebnice nařizujeme, ale myslím ,že rodiče nemusí čekat až na naše rozhodnutí.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,
Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.