Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Plochá noha- 2.část

noha2V minulé části jsme si řekli několik základních údajů o stavbě nohy a plochonoží. Pokud byste chtěli vědět vše přesněji, můžete navštívit naše rehabilitační oddělení a my Vám nohy vyšetříme na speciálním chodníku, kde zaznamenáme tlak chodidla při stoji a hlavně při chůzi. Zvláště záznam při chůzi je důležitější. Často i otisk ve stoji nevykazuje příliš špatný obrázek o klenbě, ale při zatížení  při chůzi, kdy vždy spočine váha těla na jedné noze, předvede chyby v postavení nohy v plné nahotě.
Proti minulým generacím máme nohu stále uzavřenou v botě a to přineslo nesmírně problémů. Noha není odolná a není dostatečně trénovaná. Pokud chodíme naboso, chodíme po rovných podlahách / lino, koberce, plovoucí podlahy/, kdy nám nohu nic nestimuluje. Neměli bychom proto doma chodit naboso, ale nosit zdravotní pantofle /dospělí/, kde je vytvořena klenba. A děti by měli mít bačkory pevnou patou, aby se jim nemohla noha sklánět dovnitř. V žádném případě děti nesmí nosit pantofle, kdy noha sklouzává do stran.
Když dáme nohu do boty, často bohužel podléháme módním vlivům a potom jsou boty málo poddajné, úzké/ špičaté/, s rovnou stélkou / jako ta podlaha/ a ještě k tomu zvedneme celou botu nesmyslnými podpatky. Podpatek boty by měl být maximálně do 3cm. Fascinuje mne například v poslední době reklama v televizi na Priesnitzovo mazání nohou, kde na doprovodné fotografii má modelka boty s podpatkem asi 15cm. Chudák noha! Kdyby tak mohla autora reklamy nafackovat. Vysoké podpatky vedou k ohýbání kolenou, kyčlí a nadměrným obloukům páteře.   A k přetížení přední části nohy, která na to není vůbec stavěná,
Další nepříjemností pro nohu je pracovní poloha s trvalým stáním. To nemůže žádná noha dlouhodobě vydržet, vede to k vyčerpání, bolestem a otokům. A v neposlední řadě tu máme nadváhu a obezitu poloviny národa, která nás přetahuje vypouklým břichem dopředu a tím také napomáhá přetěžování nohy.
Bez ortopedických vložek se nedá plochonoží v současné době řešit. Nevěřte žádným módním sloganům. Prostě to neumíme.  Jediná rozumná varianta je nohy podložit. A je to bohužel záležitost trvalá, celoživotní. Setkávám se s mnoha pacienty, kteří někdy v mládí i ortopedické vložky nosili, potom si koupili nové boty a na vložky zapomněli. Přicházejí až s bolestmi, otoky/ kdekoliv na noze a lýtku/. Žijeme v představě, že nošení ortopedických vložek nějaký měsíc problém vyřeší. Mohu vás ujistit, že tomu tak není. Maximálně u dětí, při velmi pečlivém chování a nošení vložek, může dojít k částečné úpravě vlivem správné stimulace během růstu.