Meridiánová masáž a akupunktura
Obě metody mají stejný teoretický základ a mohou se z tohoto důvodu dobře kombinovat. V meridiánové masáži se používá v léčení obvyklý postup, kdy začínáme s vyrovnávací masáží, většinou s dvojím dělením, tedy masáží přední nebo zadní strany těla. Masáž zde vzhledem k akupunktuře je vstupním prvkem, který pomáhá navodit dobré podmínky v cirkulaci energie. Akupunkturní body potom mohou pomoci lépe ve stimulaci. Je jedno, zda používáme jehly, nebo nějaký stimulační přístroj anebo hrot tyčinky. Po masáži funguje stimulace bodů lépe a hlavně má déletrvající efekt.
Přirovnáváme tuto situaci k elektrickému vedení. Pokud je spojení mezi vypínačem a žárovkou neporušeno, funguje celý systém rozsvícení dobře. Pokud bude někde drát( dráha) porušen, buď k efektu vůbec nedojde, nebo jen na chvíli.
Samozřejmě může masáž pomoci překonat určité rozpory v provádění východní medicíny mezi akupunkturisty, což jsou v našich podmínkách lékaři a maséry.
Pokud pracují maséři a akupunkturisté uvnitř jednoho oddělení na jednom klientovi, je nutné sladit. Práci tak, aby masáž a akupunktura nešly v logice proti sobě. Pokud provádí lékař nebo léčitel, který může akupunkturu provádět, obě metody, má výhodu, že může akupunkturu vkládat do léčebného programu. Dráždění bodu jehlou nebo špičkou tyčinky je jistě v efektu téměř identické, někteří klienti však teprve okamžik zapíchnutí jehly považují za pravé léčení. A my se přitom již nemusíme namáhat.