Podpatek ?
Z hlediska stability představuje patní kost hlavní opěrné místo nohy. Přednoží potom slouží pro odvinutí nohy při chůzi. Podle výšky podpatku se přenáší tělesná hmotnost do přední poloviny nohy, kde dle reflexních zón je spojení pro horní polovinu těla. Tím se vlastně dolní polovina těla ochuzuje o energii/ teplo/. Přírodní medicína zde vidí jednu z příčin „ studených nohou“. Z hlediska nerovnováhy energie vznikají zdravotní problémy, takže z přetížení horní poloviny těla mohou vznikat problémy horního pletence, bolesti šíje, ramenou, bolesti horních končetin. Ze zvýšeného napětí zase vznikají blokády a špatné postavení v oblasti hrudní páteře, kde zase v souvislosti s dalšími pravidly/ např. souhlasné body/ mohou vznikat problémy vnitřních orgánů.
Pro vyrovnání energetické situace musíme proto co nejrychleji upravit postavení nohy, masážemi podpořit energetický tok/ jin vnitřní strana nohy, jang zevní strana nohy/. Z nedostatku energie v dolní polovině těla a pánvi vidíme často blokády v oblasti křížokyčelního skloubení, ale i ve skloubení mezi posledním bederním obratlem a křížovou kostí a v oblasti kyčelních kloubů.
Platí stále staré pravidlo, že „ co podpírá, také následně oslabuje.“ Tělo již je tak nastaveno. Proč by budovalo a podporovalo něco, co již drží bandáž, sádra, berle nebo ortopedická vložka. Zvláště u malých dětí bychom měli podporovat spíše pohybovou aktivitu než podpírat nožní klenbu..
/Klopper, H.: Uberlegungen und Erfahrungen zum Schuhabsatz, A.P.M.-Journal, 1/2008, 31.ročník/